Udělejte ze svého vyššího věku přednost. Dobrou práci mohou ženy získat i po padesátce

Přemýšlejte o sobě pozitivně, přesvědčte se o svých silných stránkách a mluvte otevřeně. Tak můžete podle odborníků zbořit předsudky zaměstnavatelů, když je vám nad padesát. Kvůli současné velmi nízké míře nezaměstnanosti se už personalisté snaží od zajetých klišé ustupovat. Příliš ale nevědí jak.
 

Vyzařuje z ní optimismus a radost. Jen málokdo ze zákazníků pražské cukrárny, kde jsme se sešly, by řekl, že proti mně sedí invalidní důchodkyně. Zuzaně Nemčíkové je 55 let a před dvanácti lety si sama našla bulku na prsu. Od té doby jí lékaři diagnostikovali rakovinu ještě třikrát. Jak sama říká, nejdříve musela projít "dávivými", později "nechodícími" chemoterapiemi. Je až s podivem, že mě při vyprávění svého příběhu nabíjí neskutečnou energií a pocitem vzdoru.

Zuzana Nemčíková pracovala jako psycholožka u čtvrté brigády rychlého nasazení na velitelství v Žatci. Měla na starosti psychologickou přípravu a komunikaci s rodinnými příslušníky vojáků, kteří odjeli na zahraniční operace. V této době už měla za sebou první operaci rakoviny prsu.

Po chemoterapiích se ale rozhodla do práce se vrátit. "Nechtěla jsem do invalidního důchodu," říká razantně. Dodává, že kvůli snížené imunitě ji žádný z lékařů nechtěl naočkovat, a tak nemohla odcestovat na misi. "Mrzelo mne to. Lékař mi však opětovně vysvětlil typ mého nádoru a já už nenaléhala, abych vyjela do zahraničí," vysvětluje.

V 53 letech, po další recidivě, se rozhodla armádu opustit. "Nikdo na mě nevyvíjel tlak. Prostě toho na mě bylo najednou moc." Byla v té době nadřízenou čtyř útvarů, které se točily v zahraničních operacích. Stále dělala styčného psychologa pro jejich rodiny, musela řešit, jak sdělovat špatné zprávy. Neodpočinula si, a tak odešla do civilu. Po krátké epizodě na ministerstvu obrany, další operaci a léčbě 30 radioterapiemi odešla do invalidního důchodu.

Předčasný důchod není řešením

V evropském srovnání má Česká republika třetí nejvyšší procento lidí ve věku 50−64 let, kteří jsou již v důchodu. Kvantitativní výzkum organizace Alternativa 50+ mezi lidmi staršími 50 let ukazuje, že 17 procent dotázaných je v předčasném důchodu právě kvůli špatnému zdravotnímu stavu, 40 procent uvedlo jako důvod výpověď.

Předčasné důchody jsou ale pro mladší seniory nevýhodné kvůli krácení starobního důchodu, omezené možnosti si přivydělat a také neřeší situaci lidí, kteří se jen obtížně uplatní na trhu práce v předdůchodovém věku. V České republice žije podle údajů Českého statistického úřadu přes milion žen ve věku 50−64 let. Nezaměstnaných je jich přes 40 procent.

Firmy proto začínají přemýšlet o konceptu age managementu, který při řízení a rozvoji pracovníků zohledňuje jejich věk. Podle výzkumu, který provedla Alternativa 50+, se snaží age management nějakým způsobem využívat 86 procent dotázaných firem.

Například společnost Bosch Diesel v Jihlavě zavedla před dvěma lety sociální předdůchodový program, který umožňuje zaměstnancům s nárokem na řádný starobní důchod pobírat stoprocentní mzdu při polovičním pracovním úvazku. Do programu je možné vstoupit tři roky před vznikem nároku na starobní důchod. Aktuálně je do programu zapojeno několik stovek zaměstnanců.

Mobilní operátor Vodafone zase letos v březnu rozjel globální program Vodafone ReConnect, který má pomoci mužům i ženám po delší pracovní pauze znovu nastartovat kariéru. "Jde nejčastěji o lidi ve věku 45 let a starší. V rámci ReConnectu mohou zaměstnanci půl roku využívat zkráceného úvazku, flexibilního uspořádání pracovní doby a práce z domova. Starší lidé využívají převážně zdravotní benefity, které jim nabízíme formou cafeterie, jako je nadstandardní lékařská nebo lázeňská péče," vysvětluje Vejvodová.

Vodafone si navíc všímá, že v této věkové skupině nejsou jen jeho zaměstnanci, ale také klienti. "Abychom blíže porozuměli potřebám našich zákazníků, vývoj některých produktů nebo obsluhu vybraných lidí na prodejnách by mohli zajišťovat zaměstnanci věkové kategorie nad 45 let. Jedná se ale o zcela nový projekt, proto zatím nemohu říct detaily," uvádí Ivana Vejvodová ze společnosti Vodafone.

Zkušenost s programem ReConnect má i Jana Skalková, která se loni v září do práce vracela po roční mateřské dovolené. "Mohla jsem si zkombinovat práci z domova s polovičním úvazkem. Díky tomu jsem měla pozvolnější rozjezd, lépe jsem se adaptovala a využila jsem i možnost dalšího vzdělání. Byla jsem dobrou mámou a zároveň jsem kariérně nezakrněla," říká Skalková. V prvních měsících mohou zaměstnanci navíc využít i koučing nebo mentoring.

"U nás ve firmě funguje mentoring na všechny strany. Já mentoruji mladší a zároveň mám svého mentora," vysvětluje Věra Výtvarová, vedoucí partnerka auditorských služeb v poradenské společnosti PwC. Její mentorkou je šéfka auditu německé pobočky. "Je shoda okolností, že je to také žena," říká Výtvarová a se smíchem dodává, že na ni působí jako protipól Angely Merkelové. "Ne v tom, že by nebyla racionální, ale tím, jak srší ženskostí."

Životopisy bez data narození

Ze zkušenosti organizace Alternativa 50+ vyplývá, že ženy starší 50 let se často setkávají s problémy již při ucházení se o práci. "Problém vidím v tom, že náborový proces dělají mladí lidé bez zkušeností. Když jim přijde životopis někoho, kdo nesplňuje tabulkové normy, automaticky ho vyhodí," vidí problém v náborářích Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Nadační fond si firmy najímají ze dvou důvodů. Jednak aby je vzdělal, pokud jde o náborový proces, a jednak aby naučil personalisty správně komunikovat s cílovou skupinou 50 plus. "Snažíme se jim změnit myšlení. Říkáme jim, že nejsou stroje, které mají dělat nábor podle tabulek. Když někdo prošel menopauzou, rozvedl se nebo se přestěhoval, přece to neznamená, že má výmaz mozku a začíná od nuly," zlobí se Potměšilová.

"Když jsme ve společnostech, necháváme management zavřít oči a hlasovat, kdo by přijal staršího kolegu. Tehdy je nahoře většina rukou. Když se ale zeptáme, kdo by ho chtěl mít ve svém týmu, už hodně rukou klesá," ukazuje ředitelka fondu na příkladu, že management často nechce se staršími kolegy spolupracovat.

Kvůli současné velmi nízké míře nezaměstnanosti se ale podle ní personalisté snaží od zajetých klišé ustupovat. Příliš ale nevědí jak. "Netuší, jak komunikovat. My je učíme otevřít se. Měli by pokládat jasné otázky, kdy si vzájemně řeknou, jaký typ úvazku by jim vyhovoval nebo jestli uchazeč zdravotně zvládne konkrétní práci. Dále jim například vyvracíme předsudky nebo vysvětlujeme legislativu. Spousta firem si například myslí, že člověk ve třetím stupni invalidity nemůže mít práci na plný úvazek, ale to je omyl," vysvětluje Potměšilová a dodává, že školí i samotné uchazeče o práci. Starší lidé totiž nejsou zvyklí se "vychvalovat", nemají potřebné sebevědomí.

Ředitelka Středočeského inovačního centra Rut Bízková se setkala s tím, že starší ženy zasílaly životopisy bez data narození. "Nevěděla jsem proč, protože z uvedené praxe bylo jasné, že musí být starší. Potom jsem se dozvěděla, že se to doporučuje v některých poradenských kurzech, aby nebyly ihned odmítány kvůli vyššímu věku," shrnuje Bízková.

Mladý milenec nic nevyřeší

Co zaměstnavateli přinese zaměstnankyně starší 50 let? "Ve většině případů jsou tyto ženy časově nezávislé, jejich děti už tolik péče nepotřebují. Mají řadu profesních i životních zkušeností, umí hospodařit s časem a tím, že řešily již mnoho složitých pracovních i osobních situací, získaly patřičnou rozvahu a nadhled," vypočítává předsedkyně společnosti Age Management Ilona Štorová. Jak dále uvádí, pokud jsou ženy v práci spokojené, jsou velmi loajální a změna pracovního místa je pro ně spíše stresující záležitostí.

Psychoterapeutka a životní koučka Miroslava Bartošová z Psychoterapie Anděl ještě přidává schopnost dívat se na věci z ptačí perspektivy a zmírňovat stres a napětí na pracovišti. "Ženy ve věku 50 plus mohou mít i úlohu mediátorek," říká. Podle ní otupují ostré hrany konfliktů, umí pochopit obě strany, zprostředkovat porozumění a najít cestu dohody.

Ve věku mezi 40 a 50 lety ale často přichází krize středního věku nebo syndrom prázdného hnízda, kdy se děti přestěhují mimo domov. Matky si totiž spojují svůj smysl života s dětmi, a když odejdou, najednou jim někdo smysl života sebere. "Setkávám se se dvěma typy reakcí zvládání krize středního věku. Jeden trpí odevzdaností a pasivním postojem. V tu chvíli jim říkám, že život je pestrý koberec a že se nemusí spokojit s takovým způsobem života, který je nenaplňuje," vysvětluje Bartošová. Ženám ukazuje, že získaly prostor pro sebe samotné, pro své zájmy a nová přátelství.

"Druhý typ žen má tendenci dohnat, co se dá. Navážou vztah s mladým milencem, mnohdy překotně mění svůj zevnějšek nebo se uchylují k dietám, plastickým operacím či tetování," vzpomíná Bartošová. Jejich energii a odhodlání koučka využívá citlivě. "Vysvětluji jim, že nemusí měnit vše, ale mohou rozvíjet to, co je baví. Mohou si také více užít partnera, zaměřit se na sebe, na svůj vnitřní klid nebo začít cestovat."

Ke studiu motivovala i syna

"Je důležité si toto prázdné místo něčím vyplnit. Já jsem začala běhat, chodit na angličtinu a věnuji se osobnímu rozvoji," vyjmenovává Nemčíková. Jako psycholožka říká, že krize středního věku je individuální, přichází u každé ženy jinak a jindy. "Může být spojena i s ochabováním pleti a přibýváním vrásek. Když je navíc žena obklopena mladými kolegyněmi, které na sebe mají čas, najednou může být frustrovaná, že se jí nedaří stárnutí zastavit," vysvětluje podplukovnice v záloze.

Hana Kučná se rozhodla toto těžké období vyřešit studiem vysoké školy. "Pak už na žádnou krizi a bilancování nebyl čas. Splnila jsem si tím i sen z mládí," usmívá se pětapadesátiletá Kučná, která získala magisterský titul v oboru sociální pedagogika před dvěma lety. "Teď jsem šťastná, ale sedět při přijímačkách vedle devatenáctiletých dětí bylo šílené," vzpomíná. "Chlapec vedle mě nenápadně pokukoval po mé občance, která musela ležet po celou dobu zkoušky na stole. O přestávce jsem mu řekla, že mám děti starší, než je on," dodává.

Kučná svým přístupem inspirovala k dalšímu studiu také syna. "Společně jsme dělali přijímačky na magisterský obor, oba jsme se dostali. Syn dokončil školu až rok po mně," říká hrdě. S učením neměla problém. "Matematiku, informatiku i jazyk jsem zvládla. Jen zkoušku z metodologie jsem musela dělat na druhý pokus."

Organizace Age Management nabízí ženám v tomto stadiu života vzdělávací, motivační, poradenské či diagnostické aktivity, které zahrnují i měření pracovní schopnosti podle finské celosvětově rozšířené metody Word Ability Index. "Vždy hledáme jejich potenciál a silné stránky. V případě nezaměstnaných žen pracujeme i na posílení sebevědomí," říká Štorová.

Jde o dlouhodobý proces, ale nejdůležitější podle ní je, aby ženy o sobě začaly přemýšlet pozitivně. "Musí změnit postoj ke svému věku v hlavě. Musí přemýšlet nad tím, jak z něj udělat přednost," vysvětluje.

 
ARGUMENTY PRO ZAMĚSTNÁVÁNÍ ŽEN VE VĚKU 50 PLUS

◼ pracovní zkušenosti 
◼ životní zkušenosti 
◼ nadhled 
◼ čas a chuť (odrostlé děti) 

ARGUMENTY PROTI ZAMĚSTNÁVÁNÍ ŽEN VE VĚKU 50 PLUS

◼ častá nechuť učit se novému 
◼ stereotypy 
◼ zkostnatělé uvažování 
◼ nízká technická gramotnost 

Autor článku: Markéta Prokšanová, celý článek k dispozici ZDE.

Partneři:

Loga 23.12.2017 čb

 

 

Připojte se k nám:   

Práce ženy na Youtube Práce ženy na LinkedIn Práce ženy na Facebooku

Ohlédnutí za šestým ročníkem INICIO pro ženy